نهال پسته

درختان پسته

استاندارد نهال پسته پيوندي:
مشخص بودن پايه و پيوندك
مشخص بودن سلامت نهال پسته از هرگونه بيماري و آفت
داشتن حداقل ارتفاع ۵۰ سانتي متر وحد اقل ۱۰ سانتي متر رشد پيوندك
داشتن تنه واحد نهال پسته
سرماي پاييزه و بهاره باعث از بين رفتن جوانه انتهايي و قسمتي از شاخه در نهال پسته در
حال رشد مي گردد. در نتیجه باید  سالم بودن جوانه انتهايي نهال پسته را بررسی کنیم

امكانات مورد نياز برای کاشت نهال پسته
گلخانه  داراي كنترل دما ، رطوبتو نور جهت توليد نهال پسته و پيوند زدن خارج از فصل
وسايل و مورد استفاده از قبيل بيل، بيلچه، قيچي باغباني،چاقوي پيوند، چسب پيوند، فرغون، سم پاش و غيره
وسايل مورد نياز جهت سايه اندازي روي نهال پسته توليدي در ماههاي گرم سال
انبار جهت قرار دادن وسايل، كود و سم

تهيه بستر كاشت نهال پسته
جهت كاشت نهال پسته در گلدان يا كيسه هاي پلاستيكي تركيب خاكي دو قسمت ماسه، دو قسمت خاك زراعي مرغوب (لومي) و يك قسمت كود دامي پوسيده يا خاك برگ پوسيده مناسب است.
جهت كاشت نهال پسته در خزانه تركيب خاكي سه قسمت خاك زراعي مرغوب (رسي لومي) و يك قسمت كود دامي پوسيده يا خاك برگ پوسيده مناسب است.
استاندارد گلدان: نهال پسته
جهت تهيه نهال پسته بذري گلداني با حداكثر سن ۱۳ ماه، مي بايست از گلدانهايي با ارتفاع ۴۰ سانتي متر و قطر ۱۵ سانتي متر استفاده كرد.
جهت تهيه نهال پسته پيوندي گلداني با حداكثر سن ۲۴ ماه، مي بايست از گلدانهايي با ارتفاع ۵۰ سانتي متر و قطر ۱۵ سانتي متر استفاده كرد.

 

شرايط لازم جهت جوانه زني بذر نهال پسته

خيساندن بذر نهال پسته در آب به مدت ۱۲ ساعت
بهتر است دماي آب حدود ۲۵ درجه سانتي گراد باشد و حداقل يكبار تعويض گردد.
براي بذر هاي ناخندان (دهن بست) نهال پسته  مدت خيساندن به ۲۴ ساعت افزايش مي يابد.

پیوند زنی نهال پسته

سه نوع روش پیوندزنی نهال پسته    در ایران ، شامل موارد زیر می باشد::

۱- پیوند لوله ای نهال پسته    ۲- پیوند شکمی نهال پسته    ۳- پیوند اسکنه ای نهال پسته   

زمان مناسب برای پیوند نهال پسته    به طور عمده در اواخر اردیبهشت تا اوایل خرداد یعنی هنگامی است که درخت به راحتی پوست میدهد و دمای هوا در حد معتدل قرار دارد.

پیوند اسکنه ای  نهال پسته     و پیوند شکمی نهال پسته     از قدیم در ایران کاربرد داشته که به تدریج کنار گذاشته شده است. هم اکنون استفاده از پیوند لوله ای به دلیل سادگی، سرعت عملیات و درصد بالای جوش خوردن بین پایه با پیوندک رواج یافته و ۹۹ درصد نهال پسته    با استفاده از این روش تکثیر میشوند. از آنجا که نهال پسته    از نوع درختان صمغ دار است، ایجاد هرگونه خراش در تنه یا در شاخه های آن موجب تراوش صمغ میگردد که در مجاورت هوا سفت میشود. بنابراین در پیوند شکمی نهال پسته، شکاف افقی در پایین شکاف عمودی به شکل ۱ زده میشود (پیوند شکمی در درختان میوه معمولا به شکل ‏T است) تا صمغ مترشحه از شکاف افقی مانع رویش و رشد جوانه پیوندک شود.

کاشت نهال پسته   و نکات آن

براي كاشت نهال پسته  بايد زميني انتخاب كرد كه خاك متوسط داشته باشد و حداقل عمق خاك،  3 متر خاك خوب داشته باشد. ، اگرخاك  نهال پسته لايه لايه باشد باید با بيل مكانيكي حد اقل تا عمق يك و نيم مترشكسته شود . بهتر است براي كاشت نهال پسته از پسته بادامي سفيد استفاده شود. پسته هاي ريز براي كاشت نهال پسته  مناسب نيستند.به دو روش نهال پسته  را كشت مي كنند

1- در روش كشت مستقيم چون رشد نهال پسته  در اين روش بيشتر است، براي اين منظور از پسته هاي دست پوست استفاده كنيد ، پسته هايي كه با دستگاه پوست شده اند براي كاشت مناسب نيستند.  روش کشت مستقیم نهال پسته   یعني اينكه پسته را مستقيما در زمين اصلي مي كارند، اگر آب شيرين است و مي توانيد پسته را در زمين اصلي سبز كنيد از روش كاشت مستقيم استفاده كنيد،  در اوايل فروردين ابتدا پسته ها را بشوييد و داخل آب خيس كنيد دو تا سه بار آب آن را عوض كنيد و تا مدت 24 ساعت داخل آب بگذاريد تا بماند، پس از 24 ساعت از آب خارج كرده و بين يك پارچه نخي و روي يك سيني پهن كنيد و در يك اتاق كه دماي آن حدود 24 درجه است گذاريد تا زماني كه جوانه بزند. در اين مدت مواظب باشيد پارچه خشك نشود، وقتي جوانه به حدود نيم سانتي متررسيد به زمين اصلي منتقل كنيد. بهتر است موقع كاشت اين جوانه به سمت پايين باشد. براي اينكه روي زمين در اثر باران سله نبندد، پس از كاشت نهال پسته  روي سطح خاك را مخلوط كود گاوي و ماسه كمي بريزيد. و چنانچه احتمال مي دهيد پسته ها را جانوراني مانند روباه و كلاغ بيرون بياورند روي آن را بوسيله خار و يا ظرف يكبار مصرف بپوشانيد

 نهال پسته و بهترين زمان كاشت آن

در روزهاي آفتابي وگرم و يا يخبندان و روزهايي كه باد شديد است از كاشت نهال پسته جداً خودداري شود بهترين شرايط براي غرس نهال پسته روزهاي ابري وهواي آرام است و بهترين زمان كاشت نهال پسته عمولاً هنگام خواب نهال پسته است در مناطق گرم و متعدله و نيمه سردسير ، بهترين زمان كاشت ، پائيز پس از خواب رفتن نهال پسته است ولي درمناطق سردسير نهالكاري بهتر است پس از سپري شدن يخبندان انجام شود. .
 .ختم زمان كاشت  نهال پسته در پائيز طوري تنظيم و برنامه ريزي شود كه ريشه نهال پسته با محيط جديد قبل از فرارسيدن يخبندان انس پيدا نموده باشد لذا بايستي پايان زمان كاشت 2 الي 3 هفته قبل از بيداري ظاهري نهال پسته  باشد .

خاکهای لیمونی سبک یعنی شن و رس از جمله بهترین خاکها برای کاشت نهال پسته  می‌باشد.  .

مناسبت ترین خاك برای كشت و پرورش نهال پسته از نظر عمق، خاكهایی عمق همراه با بافت یكنواخت میباشد. وجود خاك كم عمق و یا سخت لایه، باعث میشود كه قسمتهای هوائی و زیرزمینی نهال پسته، كوتاه مانده، در نتیجه باروری و عملكرد آن بطور محسوسی كاهش یابد. نهال پسته در شرایط ماندآبی رشد مناسبی ندارند

در اراضی سبک مصرف کود برای برداشت رضایت بخش است ولی در اراضی رسی سنگین که رطوبت را به مقدار زیاد و برای مدتی طولاتی در خود نگاه می‌دارد کاشت این گیاه نتیجه رضایت بخشی نمی‌دهد و مقدار محصول چندان قابل توجه نخواهد بود.این نکته را توجه داشته باشید که  نهال پسته تا اندازه‌ای تحمل شوری خاک را می‌کند.

كاشت نهال پسته  در خزانه :

در این روش کاشت نهال پسته از یك قطعه زمین به مساحت های 20*10 یا 30*20 متر استفاده می شود

برداشت پسته از نهال پسته

زمانی كه درصد پوست رویی میوه پسته به راحتی از  پوست سخت استخوانی جدا شود، زمان برداشت پسته از نهال پسته فرارسیده است.

تغییر رنگ پوست رویی از سبز به گلی تا ارغوانی نیز نشانه‍ای دیگر از رسیدن پسته در نهال پسته است .

در ماه‍های آخر فصل تابستان ترك‍خوردگی سطح رویی پوست نرم میوه‍ها نیز نشانی دیگر از نزدیك شدن زمان برداشت پسته از نهال پسته است.

برداشت پسته از نهال پسته

 پس از رسیدن محصول، برداشت آن باید سریعاً انجام گیرد. عملیات برداشت نهال پسته بوسیله نیروی كارگر و با دست انجام میشود زیرا با توجه به شرایط و نحوه كشت درختان  عدم انجام هرس فرم، عدم وجود یكنواختی در ارقام و سنین درختان، امكان برداشت مكانیزه محصول وجود ندارد. نحوه برداشت بدین صورت است كه قبل از شروع چیدن محصول، پارچه های مخصوص دورویه را زیردرختان پهن كرده، به طوری كه كل سطح زمین زیر پوشش تاج پوشیانیده شود سپس هریك از كارگران خوشه های میوه را دردست گرفته و با اندكی فشار به یكی از جهات، خوشه را از محل دم قطع می نمایند و درون پارچه می ریزند. محصول هر نهال پسته پس از برداشت در محلی مخصوص (دارای سایه و كف‍پوش مناسب) جمع‍ آوری می‍ گردد و بلافاصله درون سبدهای مخصوص ریخته و در كوتاه‍ترین زمان ممكن به محل پایانه فراوری پسته انتقال مییابد.

 

صفحه1 از4

شما اینجا هستید

خانه : درختان پسته

خبرنامه

نظرسنجی

نظر سنجی

عالی - 0%
متوسط - 0%
ضعیف - 0%

Total votes: 0
The voting for this poll has ended on: 08 آگوست 2015 - 10:54
Top of Page